Zabawy i zajęcia dla Starszaków

Drodzy Rodzice, w związku z zaistniałą sytuacją proponujemy zadania do pracy z dzieckiem w domu. Zachęcamy do kontaktu mailowego z nauczycielkami w razie pytań lub wątpliwości. Prosimy w ramach możliwości o przesyłanie zdjęć wykonanych przez dzieci prac. Adresy mailowe dostępne na e- platformie.

DRODZY RODZICE!!

Istnieje możliwość odbioru kart pracy (książek) dzieci. Książki można odebrać w budynku przedszkola na ul. Kościuszki w godzinach 8.00 - 15.00 z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Odbiór książek jest dla osób chętnych i nie jest obowiązkowy.

Osoby, zainteresowane informacją o gotowości szkolnej dziecka prosimy o kontakt mailowy ( osoby, które do tej pory tego nie zrobiły).

 

Propnowane strony, na których można znaleźć ciekawe zadania do pracy z dziekiem:

www.matzoo.pl/zerowka

www.pisupisu.pl/przedszkole

 

25.05.-29.05.2020 Tematyka: "Moja rodzina"

29.05.2020

Dzień dobry! Nadszedł piatek, ostatni dzień tygodnia. Dzisiaj zaczniemy od eksperymentu. Będziecie potrzebowali kapusty pekińskiej, ciepłej wody oraz barwników spożywczych ( np. do farbowania jajek). Jeżeli nie macie, włóżcie do ciepłej wody paski bibuły. Kapustę należy podciąć z dołu, na efekt trzeba trochę poczekać. Następnie poproście rodziców o przeczytanie opowiadania oraz zdań dotyczących rodziców. Czy zgadzacie się z nimi? A teraz czas na trochę ruchu. Najpierw pobawcie się sami, rzucając kostką i wykonując ćwiczenie, a potem wraz z mamą lub tatą wspólnie zatańczcie, jak na filmie. Mamy dla Was również zagadki słuchowe "Odgłosy domu" oraz kartę pracy.

Pomocnicy, dzisiaj nie będzie zadania, tylko propozycja. Jeśli rodzice się zgodzą, to zachęcamy Was do wspólnych wypieków! Co powiecie na słodkie muffinki? Mamy dla Was przepis na pyszne babeczki!!

28.05.2020

Witajcie w czwartek STARSZAKI! Zaczynamy od zabawy konstrukcyjnej "Mój dom". Waszym zadaniem będzie zbudowanie z klocków domu podobnego do tego, w którym mieszkacie. Kochani, czy rozmawialiście już z rodzicami o Waszej rodzinie? Jeśli nie, to zróbie to dzisiaj, pomoże Wam w tym zabawa "Dokończ zdanie...." Zanim przejdziemy do zajęć plastycznych zapraszamy Was do gry interaktywnej "Kto jest kim?" Następnie zapraszamy Was do stworzenia własnego drzewa genealogicznego. Zapytacie, co to jest takiego? To rysunek, na którym należy umieścić osoby należące do Waszej rodziny. Można je narysować lub wkleić zdjęcia oraz napisać jak się nazywają. Gdy już skończycie wykonywanie drzewa genealogicznego, odpocznijcie i pooglądajcie bajkę "Bolek i Lolek - imieniny mamy" A na koniec karta pracy dla chętnych, również o rodzinie.

Pomocnicy! Dzisiaj zadanie następujące: "Zapytajcie mamę lub tatę w czym możecie im pomóc?"

Kochane STARSZAKI, mama Łukasza napisała nam, że w gnieździe bocianim w Klekusiowie wykluło się kolejne bocianiatko! Jest ich już pięć!!Przypominamy Wam adres strony, możecie poobsewować bocianią rodzinę:-)

https://klekusiowo.pl

27.05.2020

Dzień dobry, witajcie w środę. Wiecie już, że w tym tygodniu rozmawiamy o rodzinie. Mamy dla Was propozycje: poproście rodziców, aby poopowiadali Wam o Waszej rodzinie. Może macie stare albumy ze zdjęciami, na których są Wasi pradziadkowie? To na pewno będzie mile spędzony czas, tym bardziej, że jutro dostaniecie związane z tym zadanie do wykonania.

A teraz przechodzimy do zajęć. Środa jest dniem dla zdrowia, więc zaczynamy od bajki o wirusach, a własciwie o jednym...koronawirusie. Pewnie rodzice już dużo Wam o nim opowiedzieli, ale może dowiecie się czegoś więcej. Pamiętajcie, aby prawidłowo myć ręce, bo to bardzo ważne. Następnie zapraszamy do zajęć matematycznych. Dzisiaj utrwalimy sobie liczebniki porządkowe w zadaniu "Motyle". Wprowadzamy również nową piosenkę do nauki na pamięć: "Moja wesoła rodzinka". Posłuchajcie i omówcie jej treść z rodzicami. Dziś także mamy dla Was grę interaktywną  doskonalącą spostrzegawczość "Rodzina". A na koniec karty pracy utrwalające poznane litery - oczywiście dla chętnych.

Pomocnicy, udało Wam się sprawić radość mamie w dniu jej święta? Myślę, że tak, na pewno były laurki, kwiaty i coś słodkiego. Dzień Mamy już minął, ale to nie znaczy, że macie przestać się starać. Wasi rodzice z pewnością są szczęśliwi, gdy jesteście ich pomocnikami! Tak więc zadanie na dziś jest takie:" Umyj samodzielnie umywalkę w łazience".

"Moja wesoła rodzinka" - piosenka do nauki na pamięć.

26.05.2020

Dzień dobry, kochani! Dzisiaj wtorek, ale nie jest to zwykły dzień...to jeden z najpiękniejszych dni w roku! Dzień Matki. Wszystkim Mamusiom składamy dzisiaj najserdeczniejsze życzenia, więc i Wy nie zapomnijcie tego zdobić!  Zaczynamy od gry planszowej "W domu". Następnie wspólnie z mamą posłuchajcie piosenki "Życzenia dla mamy". Teraz trochę wysiłku umysłowego - zajęcia matematyczne. Wybierzcie jedną kartę pracy i ładnie ją wykonajcie, a potem zaproście mamę do wspólnych ćwiczeń - zobaczcie, jak ładnie na filmie, ćwiczy dziewczynka ze swoją mamą. Dzisiaj jest czas, który należy spędzić na wspólnym świętowaniu, więc w zamian karty pracy mamy dla Was propozycje wykonania kwiatuszków dla mamy.

Pomocnicy! Dzisiaj chyba nie trzeba zadawć Wam specjalnych zadań...w tym ważnym dla Waszej mamy dniu, sprawcie, aby poczuła się jak królowa! Możecie zrobić Jej śniadanko, wyręczyć Ją w domowych obowiązkach i oczywiście być bardzo grzeczni :-)

 

 

Ćwicz razem z mamą.

25.05.2020

Witajcie kochane STARSZAKI, po weekendzie. Zaczynamy nowy tydzień, a wraz z nim nową tematykę. W tym tygodniu rozmawiać będziemy o rodzinie. Każdy z Was żyje w rodzinie. Otaczają Was najbliżsi - mama, tata, siostra, brat, a także babcia i dziadek. W rodzinie powinniśmy się nawzajem wspierać i sobie pomagać :-)

Na początek zapraszamy do zabawy logopedycznej. Następnie posłuchajcie wierszyka pt. "Dwa słowa". Porozmawiajcie o jego treści z rodzicami oraz wspólnie poczytajcie "rodzinną czytankę". Zapraszamy Was także na spotkanie z Anią, która opowie Wam o swojej rodzinie. Jutro bardzo ważny dzień...pamietacie? To Dzień Matki. Mamy dla Was propozycje laurek, które możecie wykonać dla swojej mamy. Możecie je ozdobić według własnego pomysłu, wykorzystując np. kolorowy papier, kredki lub farby. Słyszałyśmy, że lubicie gry interaktywne. Dziś także taką przygotowałyśmy "Puzzle - rodzina". A na koniec karta pracy dla chętnych - doskonalenie umiejętności czytania.

Drodzy Pomocnicy! Nauczcie się dla mamy krótkiej rymowanki: "Żyj, Mamusiu moja miła, sto lat albo dłużej, bądź wesoła i szczęśliwa, zdrowie niech Ci służy! Możecie także utrwalić sobie piosenkę dla mamy "Kocham Cię" ( 20.05.)

18.05. - 22.05.2020 Tematyka:"Majowa łąka"

22.05.2020

Dzień dobry kochane STARSZAKI, witamy Was w piątek. To już ostatni dzień zadań w tym tygodniu. Macie jeszcze siły? Myślimy, że dacie radę!! Zaczynamy od zabawy badawczej "Motyl". Będziecie potrzebowali cieńką bibułkę lub cieńką warstwę z chusteczki higienicznej oraz balonik. Przyjrzycie się ilustracji, a rodzice niech przeczytają Wam, jak wykonać to doświadczenie. Dziś dowiecie się także, jak rozwija się motyl. Poproście rodziców o przeczytanie bajeczki, oraz zobaczcie ilustracje i film. Nie zapomnijcie rozwiązać zagadek słownych o łące, które dla Was przygotowałyśmy. Zapraszamy Was dzisiaj także do gimnastyki. Potrzebna Wam będzie kostka. Po ćwiczeniach obrazkowych poruszajcie się do muzyki, spróbujcie tańczyć razem z dziećmi na filmie. A na koniec kolorowanka interaktywna "Motyle" oraz karty pracy dla chętnych dzieci.

Pomocnicy, czy możemy wszystkim dać dzisiaj uśmiechnięte minki za pomoc rodzicom w domu? Musicie sami odpowiedzieć na to pytanie. My wierzymy, że się bardzo staracie :-)) Zadanie na piątek jest takie: "poćwiczcie zapinanie guzików oraz zamków błyskawicznych, na pewno przyda Wam się to w szkole"

21.05.2020

Witajcie, nadszedł czwartek. Na początku chciałyśmy bardzo podziękować tym rodzicom, którzy są z nami w stałym kontakcie i przesyłają nam regularnie zdjęcia prac wykonanych dzieci. Bardzo nas cieszy, że dzieci się starają i pilnie pracują :-). Dziękujemy, że możemy na Was liczyć.

Zaczynamy dzisiaj od utrwalenia wiersza "Wiosenna łąka" ( wprowadzony 12.05.), chyba, że umiecie go już na pamięć? Chcemy Wam dzisiaj zaproponować zabawę konstrukcyjną "Ule". Wykorzystajcie do tego klocki, które macie w domu. Jeżeli nie pamiętacie jak wygląda ul, przyjrzycie się ilustracjom. Znajdziecie tam również obrazki przedstawiajace pszczelarza oraz narzędzia jego pracy. Omówicie ilustracje z rodzicami. Następnie zapraszamy na bajkę o pszczołach. Będziecie mogli z niej dużo się dowiedzieć o życiu tych ciekawych owadów. A potem posłuchajcie piosenki o pszczółce Mai i razem z nią zatańczcie. Mamy dla Was dzisiaj pracę plastyczną także na temat pszczół. Przyjrzyjcie się propozycjom prac i wybierzcie jedną, którą chcecie zrobić. A na koniec gra interaktywna "Na łące" doskonaląca umiejętność wyróżniania pierwszej głoski w wyrazie oraz karta pracy dla chętnych.

Zadanie: Drodzy Pomocnicy!! Sprawdzcie, czy kwiatki w domu, czy na balkonie lub tarasie nie mają sucho. Jeśli tak, to nie zapomnijcie ich podlać!

20.05.2020

Dzień dobry nasze kochane STARSZAKI!! Witamy Was w środę. Jak zawsze w środę porozmawiamy o zdrowiu. Na pewno już wiecie, jak prawidłowo się odżywiać, aby być zdrowym. Jednak dzieci nie zawsze lubią, to co zdrowe np. warzywa czy owoce. Dlatego dzisiaj chcemy Was zachęcić do spożywania tych produktów. Zobaczcie obrazki, a dowiecie się jak z warzyw i owoców wyczarować mieszkańców łąki. Następnie zapraszamy Was do zabawy matematycznej "Biedronka". Prosimy Was, abyście dzisiaj także utrwalili sobie piosenkę "Słoneczko, usmiechnij się!" A dlatego, że już w przyszłym tygodniu jest Dzień Matki przypominamy Wam znaną piosenkę "Kocham Cię", którą możecie sobie przypomnieć, aby móc ją zaśpiewać mamie z okazji jej święta. A na koniec gra interaktywna "Sudoku" oraz karta pracy- sudoku.

Nasi pomocnicy! Mamy dla Was zadanie, łatwe czy trudne oceńcie sami. "Każdemu domownikowi powiedz dzisiaj coś miłego :-))"

"Kocham Cię" - piosenka dla mamy. Może zaśpiewasz mamie, na pewno się ucieszy!!

19.05.2020

Dzień dobry, witamy Was we wtorek. Zaczynamy dzisiaj od zagadek słownych. Waszym zadaniem będzie podanie prawidłowych nazw zwierząt zamieszkujących łąkę. Zapraszamy Was również do gry interaktywnej "Łąka" rozwijającej spostrzegawczość. A teraz przechodzimy już do zadań matematycznych. Dziś doskonalimy rytmy. Po wysiłku umysłowym, czas na trochę ruchu! Najpierw gimnastyka obrazkowa, a potem zabawa ruchowa, w której będziecie naśladować zwierzątka. A na koniec karta pracy dla chętnych.

Dziękujemy dzieciom, które wykonały pracę plastyczną "Stemplowana łąka" i ją nam przesłały. Brawo STARSZAKI!

Pomocnicy! Wasze zadanie na dziś to wytarcie naczyń, uważajcie, aby nic się nie potłukło!

18.05.2020

Kochane STARSZAKI, witajcie w poniedziałek. Mamy nadzieję, że odpoczęliście w czasie weekendu i pełni sił wracacie do naszych zabaw i zajęć. W tym tygodniu poznamy rośliny łąkowe i zwierzęta żyjące na łące. Zaczynamy od zabawy artykulacyjnej "Na łące". Poćwiczcie Wasze buzie, aby poprawnie wypowiadały wszystkie głoski. Następnie poproście rodziców o przeczytanie wiersza i pooglądajcie obrazki, a potem zapraszamy Was na spotkanie ze Skrzatem Borówką, który opowie Wam co nieco o łące. Dzisiaj także poznamy nową literę, będzie to literka H. Przyjrzyjcie się jej dokładnie, a potem wykonajcie zadanie w karcie pracy. Poniedziałek jest dniem zajęć plastycznych, więc proponujemy pracę "Stemplowana łąka". Zobacie film instruktażowy i spróbujcie wykonać podobną pracę.

Pomocnicy!! Wykonaliście już tyle zadań w domu, że niestety niektóre z nich muszą się powtórzyć. Zadanie na dziś: "pościeraj kurze".

Posłuchaj, co o łące opowie Ci Skrzat Borówka.

"Stemlowana łąka" - film instruktażowy do pracy plastycznej.

11.05. - 15.05.2020 Tematyka: "Książka moim przyjacielem"

15.05.2020

Dzień dobry STARSZAKI!! Mamy już piątek, kończy się kolejny tydzień. W piatek jak zawsze zaczynamy od zabawy badawczej. Dzisiaj sprawdzimy, co rozpuszcza się w wodzie, a co nie. Możecie wykorzystac do tego różne produkty, które są w kuchni. A teraz przechodzimy już do zajęć. Czy wiecie, czym się różni biblioteka od ksiągarni? Porozmawiajcie o tym z rodzicami. Poogladajcie też obrazek i spróbujcie o nim opowiedzieć. Następnie zapraszamy na bajeczkę o bibliotece. Chyba już za dużo tego siedzenia...czas się trochę poruszać. Zapraszamy do gimnastyki obrazkowej, a potem do wspólnej zabawy ze Świeżakami. Dziś mamy dla Was także grę multimedialną o książkach, możecie pograć w czasie weekendu. A na koniec karta pracy "Wiosenna mandala"

Pomocnicy!! Gratulujemy wszystkim, którzy się starają, pomagają rodzicom oraz wykonują zadania, które Wam proponujemy!! Jesteśmy z Was bardzo dumne :-)) Dzisiaj macie zadanie: "Wybierzcie sobie książeczkę i pooglądajcie ją wspólnie z siostrą, bratem lub rodzicami" Czas oglądnia niech umili piosenka, którą pięknie zaśpiewa Wam nasz Kuba!! Dziękujemy Ci bardzo Kubusiu!

docx
166141

Opowiedz, co widzisz na obrazku i rozwiąż zagadki.

14.05.2020

Witajcie, nadszedł czwartek. Na wstępie zaczynamy od podania prawidłowych odpowiedzi na wczorajsze zagadki. Żółte pole to pole rzepakowe. Rzepak to roślina, którą wykorzystuje sie m.in. do wyrobu oleju. Odgłosy, które słyszeliście wydawały żaby. Napisali do nas podając prawidłowe odpowiedzi: Laura i Łukasz. Gratulacje!!

A teraz przechodzimy do pierwszego czwartkowego zadania. Będzie to quiz o bajkach. Ciekawe, czy będziecie znali prawidłowe odpowiedzi. Życzymy Wam powodzenia. Następnie poproście rodziców o poczytanie wiersza "Skarga książki", dowiecie się, jak nie wolno obchodzić się z książkami. A jakie są zasady korzystania z książek? Tego nauczycie się oglądając krótki film. Czwartek jest dniem zajęć plastycznych. Proponujemy Wam zrobienie własnej książeczki (film instruktarzowy). Możecie też zrobić książkę, sklejając ze sobą białe kartki. Pamiętajcie każda książka na pierwszej stronie ma tytuł oraz autora. Podpiszcie się ładnie, wymyślcie tytuł, a w środku narysujcie obrazki. Zastanówcie się, o czym lub o kim, będzie Wasza książeczka. Może rodzice pomogą Wam coś napisać. A na koniec karta pracy dla chętnych.

Pomocnicy!! Waszym zadaniem na dziś jest utrwalenie wierszyka, którego uczymy sie na pamięć.

Jak zrobić książeczkę?

13.05.2020

Dzień dobry w środę!! Przed nami kolejny dzień, pełen ciekawych zadań. Środa jest dniem dla zdrowia, więc zaczynamy od pogadanki nt. mycia zębów. Zobaczcie obrazki i przypomnijcie sobie, jak prawidłowo myjemy zęby. Potem posłuchajcie piosenki "Szczotka, pasta", którą na pewno znacie. Dzisiaj znowu zajęcia matematyczne. Utrwalimy odejmowanie wykonując zadania w karcie pracy, a także możecie zagrać w grę mulitimedialną. Myślę, że znacie już pierwszą zwrotkę piosenki "Słoneczko, uśmiechnij się"? Dziś uczymy sie słów II zwrotki. Starszaki, pamiętacie Wasze pasowanie na czytelnika w bibliotece? Na pewno!! Śpiewaliśmy wtedy piosenkę "Biblioteka", dzisiaj Wam ją przypominamy. Pośpiewajcie trochę w domu. Na koniec karta pracy, a w niej krzyżówka. Jeśli ją rozwiążecie, to się dowiecie...jak nazywa się malutki człowieczek z dziecięcych książeczek:-)

Drodzy pomocnicy!! Dzisiaj nie będzie zadania, tylko dwie zagadki. Do przygotowania ich, zainspirowały nas dzieci: Staś i Jaś. Stasiu, przesłał zdjęcie z wycieczki rowerowej. Waszym zadaniem jest dowiedzieć się, jak nazywają się żółte rośliny na zdjęciu. Druga zagadka słuchowa z wycieczki Jasia: "Jakie zwierzęta wydają te odgłosy?" Jutro rozwiązanie zagadek :-))

"Żółte pole" - co to za rośliny??

"Słoneczko, uśmiechnij się" - uczymy się II zwrotki.

12.05.2020

STARSZAKI, witajcie we wtorek. Zaczynamy nowy dzień od propozycji wykonania gry rodzinnej. W pliku znajdziecie karty. Należy je wyciąć, można nakleić na kartkę z bloku technicznego. Jeden przykład gry jest w opisie, lecz możecie grać według własnego pomysłu. Dzisiaj poznamy równiez wiersz do nauki na pamięć "Wiosenna łąka". Spróbujcie w tym tygodniu nauczyć się pierwszej zwrotki. A teraz przechodzimy do zajęć matematycznych. Dzisiaj przypomnimy sobie liczebniki porządkowe oraz utrwalimy dodawanie. Mamy dla Was również grę interaktywną, w której również możecie poćwiczyć dodawanie. A teraz czas na trochę ruchu. Pooglądajcie obrazki i wykonajcie zadania. Możecie też poruszać się do piosenki. A na koniec karta pracy dla chętnych.

Kochani pomocnicy! Kto z Was potrafi wiązać buty? Jeśli jeszcze nie potraficie, to nic nie szkodzi, ale dzisiaj możecie trochę poćwiczyć wiązanie ;-)

Kochane STARSZAKI, witajcie w poniedziałek. Zaczynamy nowy tydzień i nową tematykę. W tym tygodniu będziemy rozmawiać o książkach. Ale zanim do tego przejdziemy, zobaczcie zdjęcia straży pożarnych, które wybudował Jaś oraz Tymek. Bardzo Wam dziękujemy za przesłane zdjęcia!! Zaczynamy od zabawy oddechowej "Kolorowe kropki". Następnie poproście rodziców o przeczytanie wiersza o książce oraz omówcie razem obrazek, jak powstaje książka. Mamy dla Was także o tym film. Drogie starszaki, dzisiaj nie poznamy nowej literki, lecz utrwalimy poznane litery. Wykonajcie zadanie w karcie pracy. A na koniec praca plastyczna "Zakładka do książki". Zobaczcie, jak ją wykonać... praca nie jest trudna.

Zadanie dla pomocnika: "Zrób porządek na swojej półeczce z książakmi"

Chciałyśmy bardzo podziękować, tym rodzicom, którzy są z nami w kontakcie i regularnie nadsyłają nam zdjęcia prac, a także wspierają nas miłym słowem. Bardzo to doceniamy i dziękujemy.

A oto budowle Tymka i Jasia, super!

"Jak zrobić ciekawą zakładkę do książki"

04.05. - 08.05.2020 Tematyka tygodnia: "Poznajemy pracę strażaka"

08.05.2020

Witajcie kochani!! Nadszedł piatek, jutro weekend, ale jeszcze dziś przed nami trochę zadań. Ale najpierw zobaczcie jaki wóz strażacki wybudował Stasiu i przesłał nam zdjęcie. Zaczyamy..... od zabawy badawczej. Pamiętamy, że bardzo lubiliście te zabawy w przedszkolu. Do dzisiejszej zabawy potrzebna będzie pomoc dorosłych. Potrzebujecie: talerzyk z wodą ( może być zabarwiona farbką na jakiś kolor), szklankę, świeczkę typu "tealight" oraz zapałki do zapalenia świeczki. Zobaczcie film jak wykonać doświadczenie. Zaobserwujcie, jak woda podnosi się do góry, zanim zgaśnie świeca. Następnie zapraszamy do wysłuchania opowiadania o piesku Floro i zabawy w układanie zapałek ( prosimy o nadzór rodziców!). A teraz czas na trochę ruchu. Zapraszamy do zabawy w strażaków. Będziecie potrzebowali kierownicy. Można ją zrobić z tektury, można wziąć plastikowy talerzyk lub jakieś kółeczko. Po zabawie ruchowej pooglądajcie zdjęcia z prawdziwego pożaru, który niedawno wybuchł w Rybniku na Nowinach. Zobaczcie, w jakich trudnych warunkach muszą pracować strażacy. A na koniec karta pracy dla chętnych!!

Pomocnicy, wszystkim, którzy dzielnie pomagali przesyłamy uściski i pozdrowienia!!! Zadanie na dziś: "Jeśli będziecie na spacerze lub w ogrodzie, to poszukajcie wiosennych kwiatów i krzewów. Może znacie ich nazwy. Pamiętajcie, nie zrywajcie ich, lecz zróbcie im piękne zdjęcie. Możecie nam je przesłać." Miłego weekendu!!

Wóz strażacki Stasia!! BRAWO!!!

Zabawa badawcza.

docx
90800

Ćwiczenie doskonali percepcję wzrokową.

"Strażak" - zabawa ruchowa

Pożar hali na Nowinach.

07.05.2020

Dzień dobry, witamy Was w czwartek. Zaczniemy dzisiaj od piosenki powitanki, do której możecie się poruszać. A teraz zapraszamy do zabawy konstrukcyjnej. Zbudujcie z klocków, które macie w domu wóz strażacki lub remizę. Poniżej zdjęcie wozów, które zbudował Łukasz. Następnie posłuchajcie wiersza o strażakach i poogladajcie, co potrzebują w swojej pracy. Możecie również sami zrobić grę "memory". Posłuchajcie piosenki, a dowiecie się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, lecz również pomagają przy powodziach. W ramach zajęć plastycznych mamy dla Was zadanie: samodzielne wykonanie puzzli. Mozecie także pokolorować strażaka w grze multimedialnej. A na koniec karta pracy dla chętnych.

Pomocnicy, zadanie na dziś: "Przeglądnij swoją półeczkę z książkami i sprawdź, czy masz jakieś książeczki związane z tematyką straży".

Na powitanie....

A oto wozy strażackie Łukasza...BRAWO!!!

06.05.2020

Witajcie w środę. Chciałyśmy na początku podziękować tym rodzicom, którzy przesyłają nam zdjęcia Waszych prac. Dzięki temu widzimy, jak ładnie pracujecie i się staracie!! Pamiętajcie starszaki, że cały czas o Was myślimy!

A teraz przechodzimy do zajęć. Środę zaczynamy pogadanką o zdrowiu i bezpieczeństwie. Czy macie w domu pieska, a może ktoś z Waszej rodziny lub sąsiadów go ma? Chcemy Wam dzisiaj przypomnieć, jak należy zachowywać się w kontakcie z psem i czego nie wolno robić. Poproście rodziców, aby Wam o tym przeczytali. Na końcu w pliku znajdziecie instrukcję, jak łatwo narysować psa. Następnie zapraszamy na zajęcia matematyczne. Dzisiaj utrwalimy sobie orentację w schemacie naszego ciała czyli prawą i lewą stronę. Myślę, że każdy z Was zna już na pamięć piosenkę "Wiosna w ogrodzie", więc dziś poznamy nową piosenkę do nauki na pamięć "Słoneczko, uśmiechnij się". Posłuchajcie i spróbujcie opowiedzieć o jej treści. Posłuchajcie również piosenki zgodnej z nasza tematyką czyli o straży pożarnej. A na koniec karta pracy - utrwalenie analizy i syntezy słuchowej oraz poznanej litery G.

Pomocnicy, zadanie na dziś, pod czujnym okiem rodziców "Posmarujcie chlebek masłem, a może samodzielnie zrobicie pyszną kanapkę?"

"Słoneczko, uśmiechnij się" - piosenka do nauki na pamięć.

05.05.2020

Dzień dobry, witamy we wtorek. Zaczynamy od gry planszowej, oczywiście związanej ze strażą pożarną. Gra dodatkowo rozwija poprawną wymowę. Jeżeli nie możecie jej wydrukować, narysujcie sami podobną grę na kartce z bloku. Żeby zagrać w grę potrzebna będzie kostka i pionki ( możecie użyć guzików). Pomocnicy, czy już znacie numery alarmowe? Dzisiaj będzie okazja, aby to sprawdzić. Pooglądajcie plansze, utrwalcie sobie wszystkie numery, a potem wykonajcie zadanie, będziecie potrzebowali nożyczek. Zapraszamy Was także na krótką bajeczkę... dowiecie się kto uratował małego kotka. Posłuchacie też odgłosu jadącego do pożaru wozu strażackiego. Następnie zapraszamy do ćwiczeń ruchowych. Patrzcie uważnie na obrazki i wykonujcie ćwiczenia. A na koniec karty pracy - labirynty, które wiekszość z Was bardzo lubi.

Drodzy pomocnicy, jesteśmy ciekawe ( p. Ewa i p. Natalia) czy każdy z Was zna swój adres? Jeśli tak, to wspaniale, jeśli nie, to dowiedzcie się gdzie mieszkacie i zapamiętajcie swój adres. Pamiętajcie, adresu nie wolno podawać osobom, których się nie zna!!

docx
1180170

Obejrzyj obrazki, poproś rodziców, aby przeczytali Ci krótkie wierszyki o numerach alarmowych. Następnie wykonaj zadanie. Gotową pracę możesz powiesić w swoim pokoju, abyś zapamiętał te ważne numery telefonu.

04.05.2020

STARSZAKI, witajcie po weekendzie. Mam nadzieję, że jesteście zdrowi i gotowi na nowe zabawy i zadania. W tym tygodniu poznamy pracę strażaka. Właśnie dzisiaj wszyscy strażacy mają swoje święto. Wiecie, że ich praca jest bardzo niebezpieczna, ale również bardzo ważna, ponieważ strażak często ratuje ludzkie życie. Patronem strażaków jest św. Florian.

Zaczniemy dziś, kochani od gimnastyki buzi i języka, czyli od zabawy artykulacyjnej "Zwierzątka". Zobaczcie obrazki i wykonujcie poprawnie zadanie. Następnie poproście rodziców o przeczytanie wiersza i omówcie razem, co widzicie na ilustracjach. Mamy dla Was równiez film o pracy strażaka. Dzisiaj także poznamy literę i będzie to litera g jak....np. goryl. Jest poniedziałek, czyli czas na pracę plastyczną. Temat: "Praca strażaka". Poogladajcie przykładowe prace, a potem sami spróbujcie wykonać pracę  z wykorzystaniem farb,kredek, kolorowego papieru, kawałków gazet, możecie coś z nich powycinać lub np. zrobić palące się budynki. W pracy plastycznej możecie wykorzystać także kolorowanki, które Wam przygotowałyśmy. Zdecydujcie sami!!

Pomocnicy!! Waszym zadaniem jest przypomnienie sobie numerów alarmowych, zapytajcie rodziców jeśli nie pamiętacie. Jutro bedziemy o nich mówić.

Miasto Rybnik Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach