Zabawy i zajęcia dla Starszaków

Drodzy Rodzice, w związku z zaistniałą sytuacją proponujemy zadania do pracy z dzieckiem w domu.

 Adresy mailowe do krespondencji z nauczycielkami gr. starszaków dostępne są na e - platformie.

Drodzy Rodzice, zachęcamy do kontaktu mailowego z nauczycielkami w razie pytań lub wątpliwości. Można również przesyłać zdjęcia prac wykonywanych przez dzieci w domu.

 

Propnowane strony, na których można znaleźć ciekawe zadania do pracy z dziekiem:

www.matzoo.pl/zerowka

www.pisupisu.pl/przedszkole

 

Tematyka tygodnia 06.04.-10.04.2020 "Nadchodzą Święta Wielkanocne"

08.04.2020

Witajcie kochane STARSZAKI. Dzisiaj jest środa. W środę w przedszkolu zawsze po obiedzie mieliście język angielski. Przypomnijcie sobie piosenki, które śpiewaliście razem z p. Moniką. Przed nami nowe zabawy i zadania. Środa to dzień dla zdrowia w naszej grupie. Dzisiaj chciałam Wam zapytać, jak myślicie czy jajka należą do zdrowych produktów? Powiem Wam, że jajka są źródłem białka, które jest bardzo ważne dla naszego organizmu. W jajkach znajduje się także dużo witamin tj.witamina A,E, D,czy K. Zobaczcie, co można pysznego wyczarować z jajek? Swięta są do tego wspaniałą okazją. Następnie zapraszamy Was na zajęcia matematyczne nt. rytmów. Rytm można zagrać lub wyklaskać, ale także ułożyć. Posłuchajcie, jak dzieci pięknie grają na drewienkach i spróbujcie klaskać do rytmu. Potem zobaczcie kartę pracy, w której należy uzupełnić brakujące obrazki zgodnie z rytmem. Mamy dla Was także nową wielkanocną piosenkę. Posłuchajcie...może zdążycie nauczyć się I zwrotki do Świąt? Dla chętnych mamy oczywiście kartę pracy.

Pomocnicy! zadanie na dziś: "Poskładaj swoje ubranka".

We wtorek odezwała się do nas Asia. Asiu, serdecznie Cie pozdrawiamy!!

Cuda z jajek ;-)...wyczarujcie razem z rodzicami!

docx
368778

Posłuchaj, jak rytm na drewienkach odtwarzają przedszkolaki, a potem spróbuj klaskać, tak jak one grają.

"Zwierzątka na spacerze" - wytnij, ułóż i przyklej.

docx
97414

"Święta z jajkiem i zajączkiem" - piosenka

"Świąteczne liczenie" - karta pracy

jpeg
107165

07.04.2020

Witajcie we wtorek. Na podwórku jest ciepło, lecz nie możemy wychodzić. Dlatego zachęcamy Was dzisiaj, aby poruszać się trochę w domu. Zapraszamy do obrazkowej gimastyk,i a potem do zabawy ruchowej przy piosence. Zaczniemy jednak od zabawy dydaktyczej "Puzzle - pisanka". Mamy dla Was także nowy wiersz do nauki na pamięć, bo myślę, że poprzedni, o słoneczku znacie już bardzo dobrze. Dzisiaj również poznamy liczbę 10. Na koniec karta pracy dla chętnych.

Pomocnicy, czy staracie się pomagać w domu? Myślę, że wielkanocny Zajączek skacze i obserwuje Was z oddali? Mamy dla Was dzisiaj takie zadanie: zapytajcie mamę, tatę, babcię lub dziadka czy możecie im jakoś pomóc w przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych?

Wierszyk do nauki na pamięć.

docx
103662

"Pisanka" - puzzle.

docx
706709

Poznajemy liczbę 10.

docx
303566
jpeg
18401

Obrazkowa gimastyka.

docx
212271

Karta pracy "Pokoloruj wg kodu" - dla chętnych

docx
95445

06.04.2020

Witajcie kochane STARSZAKI w poniedziałek. Rozpoczynamy tydzień, w którym poznawać będziemy tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Dziękujemy dzieciom, które regularnie nadsyłają nam swoje prace wykonywane w domu. Dzięki temu wiemy, że pilnie się uczycie. W piątek odezwał się do nas Tymek, którego bardzo pozdrawiamy. A co czeka nas dzisiaj? Na początek zapraszamy do gimnastyki buzi i języka razem z zieloną żabką. Następnie obejżycie prezentacje na temat zwyczajów świątecznych, a potem porozmawiajcie o nich z rodzicami. Dzisiaj poznamy także nową literę, a będzie to C jak cytryna!Oczywiście w poniedziałki zawsze wykonywaliśmy pracę plastyczną. Mamy dla Was propozycję zrobienia kurki z wytłoczki po jajkach. Zobaczcie film, a potem z pomocą rodziców spróbucie zrobić kurkę, do której włożycie pisankę.

Pomocnicy!!! Zadanie na dziś "Umyj samodzielnie kubek lub talerz". Bądź ostrożny!

Gimnastyka buzi i języka z zieloną żabką.

pdf
390326

Zwyczaje Świąt Wielkanocnych.

Poznajemy literę C, c.

docx
405026

"Kurka" - praca plastyczna, potrzebna pomoc rodziców w wycięciu wytłoczki. Jeśli nie macie żółtej wytłoczki, pomalujcie ją farbą. Możecie dokleić kolorowe piórka. Powodzenia!!

Tematyka tygodnia 30.03 -03.04.2020  "Poznajemy tajemnice kosmosu"

03.04.2020

Nadszedł piątek!! Pamiętacie, piątek w przedszkolu był dniem, w którym ocenialiśmy nasze zachowanie, a na tablicy pojawiały się wesołe minki. Myślę, że w domu też bardzo się staracie być grzeczni i jesteście dzielnymi pomocnikami. Przed Wami ostatnie zadanie w tym tygodniu: "wybierz jedną książeczkę i opowiedz jej treść swojemu młodszemu rodzeństwu lub misiowi albo lalce. Gdy skończysz poukładaj ładnie książki na półeczce".

Kochani... bardzo dziękujemy Wszystkim, z którymi mamy kontakt mailowy. W tym tygodniu odezwali się do nas: Zuzia Ku oraz Oskar. Czekamy na pozostałych!

A teraz zaczynamy zajęcia ;-). Piątek to dzień zabaw badawczych, zapraszamy do zabawy z bańkami mydlanymi. Następnie zachęcamy Was do wysłuchania słuchowiska związanego z naszą tematyką. Po wysłuchaniu opowiedzcie rodzicom, o czym ono było. Dzisiaj także zapraszamy Was do zabaw ruchowych podczas których, zamienicie się w ufoludki! Są także karty pracy dla chętnych. Waszym zadaniem na weekend będzie załozenie hodowli fasoli. Życzymy Wam miłego weekendu! Pani Natalka i pani Ewa :-))

 

Zabawa badawcza "Bańki mydlane"

docx
287421

"Wyprawa w kosmos" - słuchowisko dla dzieci.

"Przybysze z kosmosu" - zabawy ruchowe ( będziecie potrzebowali gazety)

docx
65588

"Kodowanie" - karty pracy ( dla chętnych).

docx
238733

"Jak założyć hodowlę fasoli?" - zadanie na weekend.

docx
157719

02.04.2020

Dzień dobry, witamy Was w czwartek i zapraszamy do kosmicznej przygody. Na początek propnujemy Wam zbudowanie kosmicznej bazy z klocków, które macie w domu. Zobaczcie zdjęcia, a potem sami zbudujcie. Pomocnicy!! zadanie na dziś: nie zapomijcie posprzątać klocków po skończonej zabawie i zatańczcie ufoludkowy taniec radości;-) Następnie posłuchajcie wiersza i pokolorujcie planety. Zapraszamy Was także na spotkanie z Paxi, dzięki, któremu bliżej poznacie planetę Mars. Zachęcamy Was również do samodzielnego wykonania ufoludka, a na koniec kololorowanka z literką N.

Starszaki...bardzo serdecznie pozdrawia Was p. Aurelka, która bardzo za Wami tęskni!!

Kosmiczne bazy - zobacz, a potem zbuduj samodzielnie.

docx
369572

Posłuchaj wiersza, a dowiesz się jakie kolory mają planety. Pokoloruj je lub sam narysuj.

docx
26366

A teraz zapraszamy na wyprawę na Marsa razem z Paxi.

"Ufoludek" - praca plastyczna. Jeśli nie macie potrzebnych materiałów mozecie ulepić ufoludka z plasteliny albo namalować farbami.

jpeg
108430

Kolorowanka - wyciszanka - literka N.

docx
327687

01.04.2020

Witajcie Kochani!! Dziś środa, zaczął się również nowy miesiąc - kwiecień. Przypomnijcie sobie przysłowie: "Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, tochę lata" i taką mamy własnie pogodę....

Starszak,i dziękujemy Wam, że piszecie do nas oraz przesyłacie zdjęcia. W tym tygodniu odezwali się do nas: Magda, Marta, Łukasz, Bartek, Kuba Sz., Natalka, Angelika, Jaś, Staś, Laura, Kacper P. Widzimy, że pilnie pracujecie wykonując zadania. Tak trzymajcie!!!

A teraz zapraszamy Was do zabawy i zajęć. Środa to dzień dla zdrowia, więc zobaczcie prezentację na temat prawidłowego odżywiania się. Wiecie już, że jedzenie warzyw i owoców jest bardzo ważne. Zachęcamy Was również do wykonania wraz z rodzicami pysznej sałatki. Mamy takze niespodziankę....Kuba przesłał nam nagranie, jak śpiewa piosenkę "Maszeruje wiosna". posłuchajcie i śpiewajcie razem z Kubą! Przypominamy tez znaną Wam piosenkę "W Układzie Słonecznym". Posłuchajcie jej a potem wymieńcie jak nawięcej planet. Na koniec zapraszamy do zadania matematyczego "Kosmonauci", potrzebne Wam będą kredki i nożyczki.

Pomocnicy!!! Zadanie na dziś "Ugotuj obiad!"......PRIMA APRILIS ;-) to oczywiście żart! Spróbujcie nakryć do stołu, poukładajcie talerze, a obok nich prawidłowo sztućce.

"Jak prawidłowo się odżywiać? - prezentacja multimedialna, pooglądajcie wraz z rodzicami.

Przepis na pyszną i zdrową sałatkę..

docx
6564428

"Maszeruje wiosna" - zaśpiewaj razem z Kubą!!

mp3
2817039

Znana i lubiana przez Was piosenka "W Układzie Słonecznym"

"Kosmonauci" - zadanie matematyczne.

docx
40859

31.03.2020

Dzień dobry, witamy we wtorek. Bardzo dziękujemy za wszystkie maile oraz przesłane zdjęcia Waszych prac. Wykonane prace przechowujcie w teczce, abyście mogli się nimi pochwalić po powrocie do przedszkola.

Czy śledzicie stronę z Klekusiowa, podobno przyleciał kolejny bocian - Kropeczka, którego dobrze znacie!

Czy pomagacie rodzicom? Dla wszystkich pomocników zadanie na dziś "Podlej kwiatki".

A teraz zaczynamy zajęcia. Czy potraficie już wiersz "Prośba do słoneczka"do nauki na pamięć? Jeśli nie, to poćwiczcie dzisiaj trochę (tekst z dnia 18.03.2020). Zapraszamy do zabawy dydaktycznej "Planety", w której przypomnicie sobie nazwy planet. Następnie trochę się poruszamy, zaproście rodziców do wspólnej kosmicznej wyprawy. Potem sami poruszajcie się, tak jak dzieci w piosence. Dzisiaj także poznamy cyfrę 0 - wykonajcie zadanie w karcie pracy.

Zabawa dydaktyczna "Planety"

docx
100974

Opowieść ruchowa "Kosmiczna podróż"

docx
15627

Poznajemy cyfrę 0 - karta pracy

docx
249096

30.03.2020

Starszaki, witajcie po weekendzie!! Zaczyna się nowy tydzień, wiec mamy dla Was nowe zadania. W tym tygodniu będziemy poznawać kosmos. Ale w pierwszej kolejności....bardzo dziękujemy za przesłane nam zdjęcia. Widać, że bardzo starannie wykonujecie wszystkie zadnia i pilnie się uczycie. Brawo!!! Dostaliśmy zdjęcia od: Kuby Sz.,Zuzi Ka., Łukasza i Laury oraz Marty.

A teraz wracamy do zajęć. Na początek zabawa oddechowa "Kosmiczny pył" - potnijcie kartkę na małe kawałeczki i dmuchajcie z różnym natężeniem. Dzisiaj także poznamy literę N. Mamy dla Was również ciekawe opowiadanie oraz animacje o Układzie Słonecznym. Zachecamy do wykonania pracy plastycznej "Rakieta". Jeśli nie macie materiałów to zbudujcie rakietę z klocków, które macie w domu.

Kochani, pamiętacie jak w przedszkolu wybieraliśmy "Pomocnika dnia"? Postarajcie się być pomocnikami w domu. Pomagajcie rodzicom w pracach domowych. Zadanie na dziś: " Pościeraj kurze", chyba to nie będzie dla Was trudne!!! Zachęcamy Rodziców do rysowania dzieciom serduszek na specjalnej kartce za dobrze wykonane zadanie.

Opowiadanie "Jak nasza mama zreperowała księżyc?

docx
16205

Poznajemy literę N

docx
75383

Praca plastyczna "Rakieta". Spróbujcie wykonać rakietę z rolki po papierze toaletowym i z kolorowego papieru. Możecie ozdobić ją według własnego pomysłu.

jpg
11415

Tematyka tygodnia 23.03. - 27.03.2020 "Witaj wiosno!"

27.03.2020

Witajcie kochani!! Nadszedł piątek. Dzisiaj, jak to w piątek zabawa badawcza. Zobaczycie, że mydło naprawdę zabija wirusy. Będą zagadki i  sprawdzimy, ile już wiecie o wiośnie. Ruch to zdrowie, więc zapraszamy do gimnastyki. A na koniec dla chętnych zadanie w karcie pracy "Wiosenne liczenie".

Zadanie na weekend ( o ile to możliwe): zasadżcie wiosenny kwiatek - bratek, prymulkę, hiacynt lub inny. Obserwujcie jak rośnie i nie zapominajcie podlewać!! Kto jeszcze nie zasiał rzeżuchy, to zachęcamy do wykonania zadania!! Życzymy Wam miłego weekendu!! P. Ewa i p. Natalia

Zabawa badawcza "Uciekające wirusy" - spróbujcie wykonań doświadczenie w domu. Potrzebne będzie tyko: talerzyk z wodą, pieprz, mydło.

mp4
1479722

Raz, dwa, trzy te zagadki rozwiąż Ty !!!!

docx
625722

Zagadki rozwiązane to teraz zapraszamy do zabaw ruchowych.

docx
14948

"Gimnastyczna ruletka" - propzycja zabaw ruchowych w ciekawej formie. Link poniżej.

A na koniec karta pracy dla chętnych - "Wiosenne liczenie".

docx
207191

26.03.2020

Witamy w czwartek. Dzisiaj poznany wiosenne kwiaty, stworzymy samodzielnie grę memory, poznamy również ptaki, które wróciły do nas z ciepłych krajów. Mamy także propzycję ciekawej pracy plastycznej, oraz zadanie w karcie pracy. Zapraszamy do zabawy, opis wszystkich zdań w plikach ;-)

Poznaj wiosenne kwiaty, samodzielnie stwórz grę!!

docx
120379

Poznaj, ptaki, które wracają z ciepłych krajów.

docx
591582

Zachęcamy Was do wykonania pracy plastycznej "Hiacynt". Będziecie potrzebowali kolorowego papieru, nożyczek, kleju i białej kartki. Zdjęcia jak wykonać kwiatek zamieszczone są w pliku. Gotowy hiacynt możecie nakleić na kartkę. Życzymy Wam powodzenia i pamiętajcie o zachowaniu prac.

docx
58514

Karta pracy - utrwalenie litery J

docx
14024

25.03.2020

Kochane Starszaki, witamy w środę. Mam nadzieję, że pilnie wykonujecie wszystkie zaproponowane zadania. Pamiętajcie, żeby zachować wykonywane prace plastyczne lub karty pracy ( dotyczy tylko osób, które mają mozliwość wydrukowania) by móc przynieść je po powrocie do przedszkola. Wasze panie bardzo za Wami tęsknią....:-(

Wiecie już, że mycie rąk jest bardzo ważne. Środa była w naszej grupie dniem dla zdrowia. Wasze zadanie na dziś, to umyć ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną poniżej.

docx
298941

Czy nauczyliście się już I zwrotki piosenki "Maszeruje wiosna". Jeśli tak, to dzisiaj zachęcamy do nauki II zwrotki.

Poniżej zamieszczamy również piosenkę "Kolorowe kredki", którą uczyliśmy się ostatnio w przedszkolu. Zaśpiewajcie ją rodzicom, rodzeństwu lub babci czy dziadkowi...myślę, że bardzo się ucieszą.

Zachęcamy do wykonania zadania w karcie pracy.

docx
99080

24.03.2020

Dzień dobry we wtorek! Nowy dzień, nowe zadania. Zaczniemy od spotkania z małą pszczółką, która pokaże Wam jak rozruszać buzię, potem rozruszamy ciałe ciało. Zapraszamy do zabaw ruchowych o tematyce wiosennej, a także ruchu przy piosence. Po gimnastyce należy poćwiczyć także umysł, proponujemy matematyczne zadanie.

Moi drodzy, a czy umiecie już pierwszą zwrotkę wiersza? Myślę, że tak....to dziś zapraszam do nauki II zwrotki.

Gimnastyka buzi i języka z pszczółką.

docx
106450

Wiosenne zabawy ruchowe.

docx
14735

Ćwiczymy razem....

Matematyczne zadania do rozwiązania.

docx
14758

23.03.2020

Witajcie po weekendzie, kochane STARSZAKI!! W tym tygodniu dalej kontynuujemy tematykę o wiośnie. Dzisiaj poznamy bociana Jacka, literę J. Spróbujcie wykonać pracę plastyczną "Bocian" z wykorzystaniem płatków kosmetycznych ( jeśli nie macie, wytnicie samodzienie koła z bloku technicznego).

Pamiętacie Klekusiowo, do gniazda przyleciał już pierwszy bocian, czekamy na kolejne boćki. Poniżej stona z Klekusiowa, na której można oglądać bociany on - line!

http://www.bocianybolec.pl/

Poznaj bociana Jacka

docx
230039

Poznajemy literę J, poniżej karta pracy oraz wyklejanka z wykorzystaniem plasteliny.

docx
76636
docx
26605

"Bocian" - praca plastyczna.

20.03.2020

Witajcie, kochane STARSZAKI!! Na piątek proponujemy Wam następujące zadania. Posłuchajcie wraz z rodzicami piosenki, może uda Wam się nauczyć jednej zwrotki na pamięć. "O czym jest piosenka?" - spróbujcie narysować obrazek przedstawiający treść piosenki.

Proponujemy także kartę pracy - utrwalenie liczby 9 ( plik poniżej).

Jeżeli Wasi rodzice będą mieli czas, to przez weekend zasiejcie wspólnie rzeżuchę albo posadźcie zieloną cebulkę!

Karta pracy - urtwanie liczby 9

docx
130308

19.03.2020

Zapraszamy do zobaczenia wraz z dziećmi filmu: "Wiosna - pierwsze oznaki w przyrodzie"

Pokoloruj obrazek, wykonaj polecenie podane pod obrazkiem.

docx
63592

18.03.2020

Wiersz do nauki na pamięć dla chętnych dzieci ;-))

"Prośba do słoneczka"

Malutka główka krokusa
nad śniegiem się pojawiła.
To znaczy, że już wkrótce
przybędzie wiosna miła.

Słoneczko nasze kochane,
bardzo cię prosimy.
Ogrzewaj mocno ziemię,
zacieraj ślady zimy.

Pod śniegiem mocno bije
pani przyrody serce.
Słoneczko wyślij promienie,
daj ciepła jak najwięcej.

Urośnie młoda trawa,
rozwiną się pąki na drzewach.
Dla ciebie miłe słoneczko
każdy ptaszek zaśpiewa.

 

Karta pracy - utrwalenie cyfr 7,8.

docx
103707
Miasto Rybnik Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach