Zabawy i zajęcia dla Średniaków

Tematyka tygodnia: „Zbliżają się Święta Wielkanocne” 06.04.2020-10.04.2020

 

 

08.04.2020 ŚRODA

 

Witajcie Średniaczki!

* Dzisiaj już środa, coraz bliżej do Świąt Wielkanocnych. Mamy nadzieję, że każdy dzień zaczynacie „Gimnastyką zajączka”.

*Jak wiecie, żeby być zdrowym nie tylko ćwiczymy, ale też odpowiednio się odżywiamy. W czasie Świąt Wielkanocnych na naszych stołach jest dużo różnych smakołyków. Na pewno pamiętacie, że nie można przesadzać z jedzeniem słodyczy, bo w nadmiernej ilości źle wpływają na nasze zdrowie. Co trzeba dokładnie robić pokaże Wam krótki filmik „Gang słodziaków”-zapraszamy na seans.

https://www.youtube.com/watch?v=7_Y8QekljEo

* Następnie chciałybyśmy Was zaprosić do zabawy matematycznej w „Wielkanocne koszyczki”. Świetnie już sobie radzicie z liczeniem. Przygotujcie sobie w domu dwa koszyczki lub talerzyki, poproście o pomoc Waszych rodziców lub starsze rodzeństwo. Narysujcie bądź wytnijcie z karty pracy szablony jajek i pisanek. Do jednego koszyczka wkładamy wycięte szablony jajek a do drugiego pokolorowane pisanki. Spróbujcie je prawidłowo posegregować i przeliczyć czego jest więcej lub mniej ? Wesołej zabawy!

odt
199107

SZABLONY

* Dla chętnych przedszkolaków mamy jeszcze kartę pracy „Jakie to będą pisanki?”. Bardzo lubicie zabawy w kodowanie a w tej zagadce trzeba narysować pisanki według kodu! Kto nie ma drukarki może poprosić rodzica o odrysownie karty pracy.

odt
69061

KODOWANIE

* Święta tuż, tuż. Chcemy Was zaprosić do zabawy muzycznej z piosenką „Hopla, hopla”. Poskaczcie jak wielkanocne zajączki. Spróbujcie naśladować swoim ciałem różne ruchy do słów piosenki. Średniaczki, gdy będziecie przygotowywać pisanki możecie również zaśpiewać naszą piosenkę o wiośnie „Pachnąca wiosna” czeka na Was 2 zwrotka. Miłej zabawy!

 

*Zapraszamy do zabawy naśladowczej z wierszem!

 

Zajączek

M. Ledwoń

 

Skacze zajączek polną dróżką.

Tupie raz prawą, raz lewą nóżką.

Śmieszne jajeczko trzyma w swych łapkach.

To nie jajeczko, ale sikawka!

Śmingus-dyngus! Słychać krzyk.

Psik, psik, psik! - zając znikł.

 

*Aby doskonalić sprawność posługiwania się nożyczkami – wycinania,

zapraszamy Was do wykonania zajączka z odrysowanej rączki.

Miłej zabawy!

Witamy Was we wtorek!

 

Jak w każdy wtorek – rano zapraszamy Was na Zabawę badawczą.

Czy wiecie jak sprawdzić czy jajko jest surowe czy ugotowane?

Tak, można rozbić skorupkę, a bez rozbijania?

Zobaczycie w filmiku poniżej, a później spróbujcie sami!

*Popatrzcie na obrazki „Święcimy pokarmy”.

Spróbujcie opisać co dzieje się na obrazkach, opowiedzieć całą historyjkę używając pełnych zdań.

Pamiętacie co wkładamy do koszyczka Wielkanocnego?

W załączniku znajdziecie obrazki, nazwijcie je i podzielcie na sylaby.

*Nadszedł czas na Gimnastykę ! W załączniku znajdziecie „Rymowaną gimnastykę”. Pamiętajcie o stroju gimnastycznym oraz samodzielnym przebieraniu się.

* Następnie „Średniaczki” zapraszamy Was do zabawy słownej „Wielkanocne obrazki”. Na ilustracji znajdują się symbole związane ze Świętami Wielkanocnymi. Można zagrać z rodzeństwem lub rodzicem, zamknąć oczy, wskazać dowolny obrazek na monitorze i spróbować ułożyć z nim zdanie. Wesołej zabawy!

 

jpg
177392

OBRAZKI

* Zachęcamy również rodziców do kontynuowania naszej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Może nasze Średniaczki wymyślą jakąś historię związaną z wielkanocnym zajączkiem, pisankami i opowiedzą ją swoim rodzicom. Role oczywiście również mogą się zmienić. Na pewno dacie radę!

06.04.2020 PONIEDZIAŁEK

Witajcie kochane Średniaczki!

Wiemy jak fantastycznie pracowaliście cały tydzień, dzięki Waszym zdjęciom, mamy nadzieję, że będziecie się tak starać cały czas.

*Zaczynamy dzisiaj kolejny tydzień z przygotowanymi dla Was zabawami i zagadkami. Jest to szczególny czas, bo zbliżają się „Święta Wielkanocne”. Mamy nadzieję, że pamiętacie o naszym wyzwaniu „Super pomocnika” i codziennie będziecie się angażować w różne dowolne zajęcia domowe. Podpowiadamy Wam, w czym możecie pomóc swoim rodzicom np.(w odkurzaniu pokoju, nakrywaniu do stołu, sprzątaniu swojego pokoju, wycieraniu naczyń itp.) Czekamy na zdjęcia zebranych przez Was wesołych buziek.

Zajączek wielkanocny na pewno doceni Waszą pracę!

 

* Na początku jak codzień chcemy Was zaprosić do porannych ćwiczeń „Gimnastyka zajączka”. Rozpoczynamy od 10 przysiadów, krótkiego biegu w miejscu, 10 brzuszków, 10 pompek, 10 skłonów. Ten zestaw powtarzamy 2 razy. Zobaczcie jak dobrze wykonać ćwiczenia zerkając na obrazek!

 

jpg
108134

ROZGRZEWKA

* Jak zawsze w poniedziałek potrenujemy naszą buzię i język, żeby były sprawne. Zapraszamy do zabawy „Kolorowa pisanka”-spróbujcie za pomocą rurki i skrawków kolorowego papieru ozdobić wielkanocną pisankę. Jak to dokładnie zrobić możecie podejrzeć na zdjęciu. Prosimy rodziców o pomoc w przygotowaniu rzeczy do zabawy. Na koniec jeśli macie ochotę spróbujcie te kolorowe kawałki przykleić do kartki. Udanej zabawy!

jpg
2038622

KOLOROWA PISANKA

* Kochane Średniaczki ! Jak wiecie wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na początek chciałybyśmy zaprosić Was do obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej „Zwyczajów i tradycji Świąt Wielkanocnych” przygotowaną przez starszych kolegów ze Szkoły. Następnie porozmawiajcie z Waszymi rodzicami jakie u Was w domu panują tradycje i jak wyglądają przygotowania do Świąt Wielkanocnych?

https://www.youtube.com/watch?v=feWmihyw5eM

 

* Następnie chcemy Was zachęcić do potrenowania ręki przed kolejną zabawą z przygotowaną kartą pracy. Jeśli nie macie możliwości wydrukowania zagadki, spróbujcie samodzielnie narysować pisankę.

 

 

odt
270476

PISANKA

* Wiemy, że lubicie wykonywać różne prace plastyczne. Zapraszaszamy do wykonania „Wielkanocnego kurczaka”, który może służyć jako kukiełka do zabawy, bądź dekoracja doniczki- wszystko zależy od Was. Na zdjęciach macie pokazane jakie materiały są potrzebne do wykonania pracy oraz co ma nam powstać. Spróbujcie samodzielnie powycinać elementy, na pewno dacie radę.

Wesołej zabawy!

jpg
3235197

POTRZEBNE MATERIAŁY

jpg
2472050

WIELKANOCNY KURCZAK

* Zapraszamy również do zabawy z piosenką The Easter Bunny Bop!

*Czas na popołudniowe zabawy z klockami! Spróbujcie ułożyć kształt Wielkanocnego jajka z Waszych klocków. Czekamy na zdjęcia Waszych pomysłów!

Poniżej Wielkanocne jajka z klocków Tadzia i Pani Moniki

Tematyka tygodnia: „Wiosenne porządki” 30.03-03.04.2020

 

03.04.2020 PIĄTEK

Drodzy Rodzice!

Na początku chciałyśmy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom za przesyłanie zdjęć, nagrań oraz kontakt mailowy z nami. Prosimy i zachęcamy do kontaktu tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.

*Kochane Średniaczki! Mamy już koniec tygodnia. Pamiętacie, że z rana zapraszamy Was jak codzień do porannej gimnastyki z piosenką. Na pewno świetnie potraficie się już gimnastykować.

https://www.youtube.com/watch?v=BEu1WLjOokY

*Następnie zachęcamy Was do zabawy „Moja półka”. Spróbujcie posegregować swoje książeczki. Można to zrobić na różne sposoby. Na zdjęciu macie podaną propozycję, którą możecie wykorzystać, bądź sami wymyślić inny sposób. Miłej zabawy!

 

 

 

 

jpg
73754

Półka na książki

*Średniaczki na pewno super radzicie sobie już z różnymi domowymi pracami porządkowymi. Chcemy Was zaprosić do kolejnej zabawy w „Sprawne oko.” Trzeba dokładnie obejrzeć ilustrację pokoju dzięciecego, w którym jest bałagan. Spóbujcie porozmawiać z Waszymi rodzicami, co trzeba zrobić, żeby pokój był czysty i schludny, jakie prace trzeba w nim wykonać.

Bałagan w pokoju

* Następnie zachęcamy Was do ćwiczeń z kartą pracy „Domowe puzzle własnej roboty”. Kto ma w domu drukarkę niech poprosi rodzica o wydrukowanie obrazka. Można go ślicznie pokolorować a następnie z pomocą rodzica pociąć na 6 lub 9 kawałków i ułożyć przyklejając na kartkę. Jeśli nie macie drukarki, możecie ułożyć dowolne puzzle, które jest w Waszym domu. Miłej zabawy!

 

odt
165711

Kolorowanka-puzzle

* Chciałybyśmy również zaprosić Was jeszcze do ćwiczeń z „Domowym torem przeszkód”. Spróbujcie z przedmiotów, które macie w domu wybudować i stworzyć tor, który trzeba przejść kilka razy. Możecie zachęcić i zaprosić młodsze rodzeństwo do zabawy bądź rodziców. Na zdjęciu macie propozycję toru, który zbudowałam ze swoimi dziećmi. Bawcie się dobrze !

 

 

jpg
2501849

Domowy tor przeszkód

*Jeśli mamy już za sobą wiosenne porządki to możemy oznaczyć półki w naszym pokoju tak jak mamy oznaczone kąciki w przedszkolu.

Możecie narysować misia, klocki, książkę, a jeśli rodzice Wam pozwolą przyczepić oznaczenia do odpowiednich półek.

*Zapraszam Was również jak w każdy Piątek do zabawy plastycznej.

Bardzo pięknie wykonaliście origami płaskie z kół – Kwiaty, dlatego dziś proponuję Wam Zabawki. Oczywiście to tylko propozycje, jeśli chcecie możecie urozmaicić Wasze prace, bądź przyklejać tak jak Wam się podoba! Udanej zabawy! Czekamy na Wasze prace!

Dzień dobry w czwartek!

 

Dziś zapraszamy Was na „Klamerkowe sylaby”.

*Prosimy rodziców aby przygotowali kilka klamerek dla Średniaków.

Zadaniem dzieci będzie dzielenie na sylaby wyrazów związanych ze sprzątaniem oraz układanie przez sobą tylu klamerek – ile sylab będzie w danym słowie.

Przykładowe słowa: miotła, ścierka, miska, wiadro, mydło, płyn, miotełka, szufelka, półka, szafa, łóżko, pościel, pranie, suszarka itp.

Zapraszamy do zabawy!

 

*Średniaki odpowiedzcie proszę na pytania:

Jakie czynności wykonujecie podczas sprzątania?

W jaki sposób pomagacie aby w domu był porządek?

Czy dostaliście juśmiechniętą buźkę? A może więcej niż jedną?

Pochwalcie się jutro jak wygląda Wasza kartka pomocnika!

Teraz zapraszamy Was do wysłuchania wiersza i zabawy z wierszem.

*Zachęcam Was również do wykonania pracy „Moja konewka”.

Poniżej znajdziecie szablon, poproście rodziców o odrysowanie na zgiętej na pół kartce i samodzielnie wytnijcie konewkę.

Może w trakcie porządków znaleźliście jakieś ciekawe materiały, zgubione koraliki lub guziki? Ozdabiajcie konewkę czym tylko chcecie!

U nas w domu musimy uważać na małe przedmioty dlatego użyliśmy kolorowych kwadracików.

Jesteśmy ciekawe Waszych pomysłów, wyślijcie proszę zdjęcia Waszych konewek!

 

* Następnie Średniaczki jeśli macie jeszcze chęci zapraszam Was do pobawienia się w „Małego kucharza pomocnika” i spróbowania samemu przygotować ekspresowy „Zdrowy deser” na podwieczorek dla siebie i bliskich.

Prosimy rodziców o pomoc w przygotowaniu produktów, które można zastąpić również innymi podobnymi. Na zdjęciu macie pokazane jakie są potrzebne produkty i jak należy je ułożyć, żeby deser się udał. Pamiętajcie pomocnicy, że po przygotowaniu deseru trzeba za sobą posprzątać a potem czeka wielka niespodzianka czyli małe co nieco przygotowane dla Was i swoich bliskich. Smacznego!

jpg
3334323
jpg
33182

01.01.2020 ŚRODA

Witajcie Drogie Średniaczki!

Mamy już środek tygodnia. Dzisiaj jest "Prima aprilis". To taki zwyczaj nabierania kogoś, robienia psikusów, ale tylko w dniu 1 kwietnia. Może im Wam uda się dzisiaj zrobić komuś z rodziny mały niewinny żarcik.  Mam nadzieję, ze pamiętacie o naszej „Porannej rozgrzewce”, która dodaje nam energii na cały dzień. No to działajcie!

https://www.youtube.com/watch?v=BEu1WLjOokY

 

*Wszyscy wiecie na pewno jak ważne jest „Mycie rąk” dla naszego zdrowia. Postarajcie się to robić dokładnie jak w piosence czyli przez 30 sekund a wtedy będziecie mieli pewność że Wasze rączki są już bardzo czyste. W tym wszystkim pomoże Wam lisek. Pamiętajcie o częstym powtarzaniu tej czynności. Zapraszamy do zabawy!

 

 

* Dzisiaj chcemy Was zachęcić do „Zabawy z klockami” i zrobienia porządków z nimi. Spóbujcie dowolne klocki np.lego, lego duplo, drewniane itp. posegregować ze względu na kolor bądź na wielkość (małe do małych, duże do dużych). Następnie postarajcie się je policzyć według Waszych możliwości i porównać, których jest więcej a których mniej. Możecie do zabawy zaprosić rodziców lub młodsze rodzeństwo. Poniżej możecie zobaczyć jeden z przykładów.

Wesołej i przyjemnej zabawy!

* Średniaczki! Świetnie radzicie sobie z różnymi zagadkami i zadaniami. Dla tych, którzy mają drukarkę zapraszamy do wykonania karty pracy „Kolorowa wieża”. To zagadka z kolorowymi klockami, z których ułożona jest wieża. Spróbujcie ją pokolorować tak samo jak we wzorze a następnie wyciąć i identycznie ułożyć. Dla tych, którzy nie mają drukarki proponujemy zbudować wieżę z dowolnych klocków.

pdf
84019
jpg
330709

* Mamy również nadzieję, że pamiętacie o naszej piosence „Pachnąca wiosna” spróbujcie zaśpiewać refren i pierwszą zwrotkę. Możecie z pomocą rodziców wysłać nam też swoje nagranie tej piosenki. Bardzo nam było by miło!

https://www.youtube.com/watch?v=XiCKI15os1Y&list=RDXiCKI15os1Y&start_radio=1

 

*Zapraszamy Was również do zabawy muzyczno-ruchowej „Sprzątanie” w czasie nagrania spróbujcie według wyboru np. pozbierać klocki, pochować książeczki, poukładać maskotki. Sprawdźcie jak Wasze rączki szybko i sprawnie pracują oraz czy uda się Wam skończyć szybciej niż piosenka. Powodzenia!

https://www.youtube.com/watch?v=e3zuosDT3K4

 

*Nadszedł czas na chwilę relaksu. Zapraszamy na masażyk.

 

Omlet

(Jolanta Siuda-Lendzion)

(Źródło:Bliżej Przedszkola 3.222/2020 ze zmianami wg Nauczycielek grupy Średniaki)

 

Omlet bardzo zjeść bym chciał

dzieci masują całe plecy

gdybym tylko jajka miał

rysują kółeczka

Potrzebuję jajek pięć

stukają palcem pięć razy

żeby pyszne danie zjeść.

Szczypią – naśladując jedzenie

Szybko więc je muszę znaleźć

stukają szybko paluszkami po całych plecach

pójdzie mi to doskonale!

Przykładają całe dłonie – znak przybicia piątki

Pierwsze jajo to się schowało

wędrują paluszkiem za ucho

Drugie jajo – tam się poturlało

wędrują paluszkiem za drugie ucho

Trzecie już widzę – tam jest na dole

wędrują paluszkiem na dół pleców

A czwarte? Chyba na czole

Wędrują paluszkiem na czoło

No a piąte gdzie się podziało?

Wędrują paluszkami po całych plecach

Ups, na głowie się rozlało.

Delikatnie rozkładają dłoń na czubku głowy.

 

Udanej Zabawy!

Jeśli rodzice nie przepadają za masażem, dzieci mogą go wykonać na misiach i pluszakach.

*Aby raźniej się Wam sprzątało proponujemy wierszyk, łatwo wpada w ucho i w pamięć! Ćwiczmy naszą pamięć i uszka!

 

Sprzątam tu, sprzątam tam.

Dziś porządek zrobię sam?

Sprzątam ja, sprzątasz Ty.

Razem raźniej – raz, dwa, trzy!”

Witamy we wtorek 31.03.2020

Dziękujemy za liczne maile do rodziców i dzieci! Ogromnie nas cieszy, że bawicie i uczycie się w domu. Dzięki Waszym wiadomościom i zdjęciom możemy codziennie dowiedzieć się co u Was słychać i jak się czujecie!

Zapraszamy na kolejny dzień Wiosennych porządków!

 

Co pływa a co tonie?” - pamiętajcie średniaki?

Jeśli rodzice Wam pozwolą sprawdźcie, które zabawki – plastikowe, drewniane, metalowe, papierowe – pływają, a które toną.

Tylko pamiętajcie o ręczniku i posprzątaniu po skończonej zabawie.

Miłek zabawy. My bawiliśmy się świetnie!

*Teraz czas na Porządki!

Czy macie porządek w skarpetkach? A może trzeba posprzątać skarpetki z suszarki na pranie? To Wasze dzisiejsze zadanie! Sprawdźcie czy wszystkie skarpetki mają swoją parę. Powodzenia!

*Drodzy rodzice, czy Średniaki mogą chwilkę popatrzeć na monitor?

Poniżej znajdują się dwa obrazki, dzieci mogą je porównywać, opisywać co gdzie się znajduje, po której stronie, obok czego itp.

Mamy nadzieję, że będą Wam dużo opowiadać.

*Zapraszamy również do Ćwiczeń Gimnastycznych ze ściereczką. Wiemy jak Średniaki je uwielbiają. Można zaproponować dzieciom samodzielne przebranie się w strój gimnastyczny. W przedszkolu dzieci swoje ubranka pięknie układają na krzesełku, a po zajęciach samodzielnie się przebierają.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych ze ściereczkami

Pomoce: ściereczki; tamburyno/bębenek

Ćwiczenie dużych grup mięśniowych.

Na dywanie rozłożone są ściereczki. Dzieci biegają między nimi, starając się nie nadepnąć na nie. Na mocne uderzenie w tamburyno zatrzymują się i próbują sięgnąć najbliżej położonej ściereczki. Komu się uda, unosi ją wysoko.

Ćwiczenie mięśni nóg.

Każdy zabiera ściereczkę i rozkłada ją, po czym przeskakuje przez nią obunóż.

Ćwiczenie stóp.

Przedszkolaki ćwiczą boso. Siedząc na dywanie, przekazują sąsiadowi (rodzice, rodzeństwo) lub przekłada na boki ściereczkę – chwytają ją palcami stóp.

Ćwiczenie mięśni brzucha.

Dzieci leżą na brzuchu (ręce i nogi wyprostowane) i trzymają w dłoniach ściereczki. Następnie unoszą je jak najwyżej, po czym wracają na chwilę do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie mięśni grzbietu.

Dzieci maszerują ze ściereczkami. Na mocne uderzenie w tamburyno zatrzymują się i stają w rozkroku. Następnie wykonują skłon i kładą ściereczkę na ziemi. Po chwili wracają do marszu. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie relaksacyjne.

Przedszkolaki kładą się na dywanie, a ściereczki układają na klatce piersiowej i odpoczywają przez chwilę.

(Żródło: Bliżej Przedszkola 3.222/2020 ze zmianami wg Nauczycielek Grupy Średniaki)

 

*Następnie „Średniaczki” zapraszamy Was do ćwiczenia słuchu oraz buzi w zabawie „Urządzenia”. Spróbujcie poznać nazwy różnych potrzebnych urządzeń domowych i wyposażenia oraz naśladować ich odłosy tak jak chcecie i potraficie. Zamknijcie oczy i tylko po odgłosie rozpoznajcie urządzenia.

Udanej zabawy!

https://www.youtube.com/watch?v=d0HYSGTVOOk

 

*Drodzy Rodzice! Na dobranoc zachęcamy do poczytania swoim pociechom wieczornej bajeczki wybranej przez dziecko w ramach akcji „Cała Polska Czyta dzieciom”. Można zadawać do treści pytania i sprawdzić czy dzieci rozumieją czytany tekst. Świetnie by było czytanie wprowadzić w codzienny rytuał.

30.03.2020 PONIEDZIAŁEK

Witajcie kochane Średniaczki!

Skończył się weekend mamy poniedziałek i przygotowane dla Was wyzwanie na cały tydzień.

* W tym tygodniu zamieniamy się w”Super pomocników”. Pomagamy rodzicom w ich codziennych obowiązkach, czynnościach np. ścieraniu kurzu, układaniu rzeczy, odkurzaniu, przygotowaniu wspólnie obiadu itp..

Za każdą pomoc niech rodzic narysuje wam na kartce uśmiechniętą buźkę. Jesteśmy ciekawe ile buziek w ciągu tygodnia uda Wam się uzbierać. Czekamy  z niecierpliwością na Wasze zdjęcia.

Działajcie Średniaki!

 

*Każdy dzień w tym tygodniu rozpoczniemy solidną porcją ruchu.

 

Pamiętajcie gimnastyka to zdrowie i odporność. Zachęcamy do rozgrzewki do muzyki w każdym dniu. Dobrej zabawy !

https://www.youtube.com/watch?v=BEu1WLjOokY

 

*Zapraszamy również do „Gimnastyki buzi i języka”

Proponujemy zabawę „Odkurzacz”- potrzebna będzie plastikowa rurka i ziarenka na talerzyku np. groch, pestki dynii, itp. Spróbujcie za pomocą rurki czyli Waszego odkurzacza usunąć wszyskie po kolei ziarenka z talerzyka bądź stołu do miseczki. Prosimy rodziców o przygotowanie potrzebnych rzeczy, możecie do zabawy również zachęcić młodsze rodzeństwo.

 

 

jpg
996618

* Kochane Średniaki! Posłuchajcie „Piosenki o sprzątaniu” (link poniżej).

Spróbujcie wymienić wszystkie prace domowe, w których możecie uczestniczyć oraz naśladować ruchem czynności usłyszane w piosence.

*Możecie pobawić się z rodzicami z rodzeństwem w „Porządki” naśladować ruchem różne czynności i odgadywać. Zapraszamy do zabawy!

* Zachęcamy Was również do pracy plastycznej „ Stworek pomocnik na rękę”

Potrzebujecie: skarpetkę nie do pary, pisaki kolorowy papier, klej, nożyczki wszystkie materiały jakie macie u siebie w domu. Uruchomcie wyobraźnię i stwórzcie wesołego stworka. Na pewno dacie radę. Czekamy na Wasze zdjęcia!

 

*Aby poczuć się jak w Przedszkolu można wykorzystać przy sprzątaniu zabawek albo wiosennych porządkach naszą piosenkę „Clean up!”

*Zachęcamy Was również do Wiosennych Porządków w Waszych klockach!

Może przy okazji znajdziecie klocki, którymi dawno się nie bawiliście?

Wybierzcie jedne klocki, zbudujcie coś ciekawego i poproście Rodziców żeby zrobili zdjęcie budowli i podesłali mailem Waszym Paniom! Miłej zabawy!

Drodzy Rodzice!

Przypominamy i prosimy, aby wszystkie karty pracy, prace plastyczno-techniczne od swoich pociech przechowywać. Chętnie je zobaczymy po powrocie do przedszkola.

Zachęcamy również do przesyłania zdjęć na nasze maile. Dzięki nim będziemy w stałym kontakcie i zobaczymy jak spędzacie czas w domu!

Pozdrawiamy gorąco!!

p1dpisula@wp.pl

p1mprzybylska@wp.pl

 

 

 

Witajcie Drogie Średniaki!

Tematyka tygodnia: „Co się dzieje wiosną w przyrodzie?”

PIĄTEK 27.03.2020

Witajcie Średniaczki!

Mamy już piątek. Najpierw proponujemy Wam ćwiczenia i rozgrzewkę do muzyki z małpką DJ Miki.

*Dzisiaj chcemy Was zaprosić do zobaczenia prezentacji dotyczącej ptaków, które powracają do Polski z ciepłych krajów. Spróbujcie może uda Wam się jakieś samodzielnie rozpoznać. Prosimy rodziców, aby przeczytali Wam informacje z prezentacji.

Spróbujcie Rodzicom opisać wygląd tych ptaków ich kolory, różnice w wielkości itp.

 

*Następnie możecie się sprawdzić się w krótkiej zabawie – grze. Link do zabawy poniżej.

*Zapraszamy do zabawy w „Bociana”

Spróbujcie zbudować gniazdo z kocyka, poduszki, kołdry itp. co Wam przyjdzie do głowy. Następnie maszerujemy tak jak bocian unosząc wysoko nogi i wypowiadając kle, kle. Na hasło rodzica do gniazda, chowacie się w nim.

* Jak wiecie cały tydzień był poświęcony wiośnie. Zachęcamy Was to zrobienia „Wiosennego rysunku” z wyk. instrukcji znajdujacej się na obrazku.

Pamiętajcie Średniaczki, żeby wszystkie te rzeczy dobrze rozplanować na kartce według zaznaczonej ilości. Nie zapomnijcie dorysować zielonej trawy. Powodzenia!

jpg
2313481

*Po takich zagadkach zapraszamy Was do „Nietypowej gimnastyki” Popląsajcie do Waszym ulubionych piosenek zaproście rodzeństwo, rodziców.

Wesołej zabawy!

Zapraszamy również do oberwacji gniazda bociana poniżej macie podany adres strony.

 

http://www.bocianybolec.pl/

* Wiemy jak bardzo Średniaki lubią kolorować, dla dzieci, które mają możliwość druku zapraszamy do wykonania wiosennej mandali

 

*Dla dzieci, które mają ochotę i czas zapraszamy do wykonania pracy z origami płaskiego z koła. Poniżej instrukcja. Miłej zabawy i miłego weekendu!

 

CZWARTEK 26.03.2020

 

Kochane Średniaki!

 

Dzisiaj przed Wami kolejny dzień miłych i przyjemnych zabaw oraz zagadek.

 

Zapraszamy do zabawy!

 

Zapraszamy do rozwiązania zagadek!

Dzieci uwielbiają zagadki i zdobywanie punktów, może za każdą prawidłową odpowiedź przybijecie piąteczkę? A może beczkę?

Jeśli rodzice znajdą jeszcze chwilkę to zapraszamy do przeczytania wiersza „Nadejście wiosny” T. Błaszczyk (wiersz w załączniku poniżej). Możecie porozmawiać z dziećmi na temat treści.

Oto przykładowe pytania:

  • Którędy szła Pani Wiosna?

  • Jak wyglądała?

  • Jakie zwierzęta pojawiły się w tekście wiersza?

  • Jak zachowywały się wraz z nadejściem Wiosny skowronki, bociany, żurawie, zające, pszczoły i trzmiele?

  • Jakie znacie zwierzęta, które budzą się z nadejściem Wiosny?

odt
14471

Poćwiczyły nasze buzie, poćwiczyły nasze uszy, zapraszamy do ćwiczeń oczy Średniaków!

Polecam ogromnie książkę „Rok w lesie”, może ktoś z Was ma ją w domu?

Jeśli tak popatrzcie jak wyglądał las w lutym, kto jeszcze spał? A jak wygląda las w marcu? Kto już się obudził?

Jeśli nie poniżej znajdziecie zdjęcia z książki Pani Moniki i Tadzia.

Dla urozmaicenia naszego zielonego parapetu zapraszamy do zasiania rzeżuchy!

Rodzice możecie pokazać dzieciom poniższe Fiszki?

Dzięki nim dzieci dowiedzą się co będzie potrzebne i jakie są kolejne etapy siania.

Średniaki opiszecie co jest potrzebne? Spróbujecie opisać kolejne etapy !

Miłej zabawy !

Możecie poprosić rodzeństwo bądź rodziców, żeby pobawili się razem z Wami i trochę pomogli.

*Spróbujcie narysować dowolnie dwa ptaszki dosyć dużej wielkości, pokolorować oraz wyciąć je.

*Można również wydrukować przygotowanego ptaszka na karcie pracy jeśli ktoś ma problemy z narysowaniem.

*Świetną zabawą jest też spróbowanie narysowania samodzielnie ptaszka według przesłanej karty pracy. Na pewno dacie radę!

 

odt
110049

*Następnie zapraszamy do zabawy przy muzyce z wyk. Waszych pięknych prac.

Pamiętajcie spróbujcie naśladować wszystkie ruchy pokazane przez panią w poniższym filmie.

Życzymy miłej i wesołej zabawy!

 

Witajcie drogie Średniaki!

Chcąc zacząć dobrze dzień, spróbujemy wzmocnić swoją odporność, żeby być zdrowym. Zaproście do zabawy swoich rodziców.

Poćwiczymy do muzyki-chcemy mieć energię na cały dzień.

Pamiętajcie ćwiczenia rozpocząć marszem a potem naśladujemy ruchy.

 

Następnie zapraszamy wszystkie przedszkolaki do wiosennego liczenia.

1. Na obrazku mamy wiosenne kwiaty. Narysujcie tyle kół na kartce ile jest kwiatów?. Pokolorujcie koła na kolorowo.

 

2. Na następnym obrazku widzicie ptaki, które przylatują na wiosnę do naszego kraju. Zabierzcie kartkę i spróbujcie narysować tyle trójkątów ile jest ptaków?

Pokolorujcie trójkąty. Udanej i miłej zabawy!

 

Wasze działania chętnie zobaczymy po powrocie. Dla dzieci które mają drukarki mamy jeszcze ciekawą kartę pracy do wydrukowania.

*Średniaki pamiętajcie również o naszej wiosennej piosence „Pachnąca wiosna”. Spróbujcie zaśpiewać I zwrotkę i refren z Waszymi rodzicami oraz naśladować ruchem piosenkę.

*Wyjrzyjcie przez okno albo wejdźcie na balkon popatrzcie, co się zmienia na wiosnę w przyrodzie. Zachęcamy do przysyłania zdjęć i prosimy o trochę pomocy rodziców w wykonywaniu tych zagadek.

odt
220537

Zapraszamy Was również do zabawy przyrodniczej!

Jeśli znajdziecie jeszcze chwilkę w ciągu dnia...

A w lodówce znajdziecie pietruszkę albo cebulę.... albo jedno i drugie (tak jak Pani Monika)...

To możecie założyć zielony parapet!

Oprócz pietruszki i cebuli będziecie potrzebowali mały talerzyk, małą miseczkę i trochę wody.

Popatrzcie na zdjęcia poniżej!

Odciętą pietruszkę układamy na talerzy, a cebulę wkładamy do miseczki.

Zalewamy wodą, odstawiamy na parapet.... i gotowe!

Obserwujcie zmiany!

Jak zauważycie coś zielonego pochwalcie się! Wyślijcie zdjęcia, udostępnimy je w naszej galerii.

WTOREK 24.03.2020

 

Kochane Średniaki!

Zapraszamy Was wraz z rodzicami do „Gimnastyki buzi i języka”

1. Przyszła wiosna słychać ptaki-próbujemy naśladować ich odgłosy.

Odgłosy ptaków”

-bocian – kle, kle, kle

-kos– gwizdanie (im więcej prób tym lepszy efekt)

-gołąb – gruchu, gruchu

-wrona – kra, kra, kra

-wróbel– ćwir, ćwir, ćwir

-jaskółka– kiri, kiri, kiri

-gęś – gę, gę, gę

-kaczka– kwa, kwa, kwa

-kura – ko, ko, ko

-kukułka– kuku, kuku, kuku

-indyk – gul, gul, gul

-dzięcioł– stuku-puku, stuku-puku

-sowa… uhu, uhu, uhu

-skowronek – tirli, tirli, tirli

Co słyszę?”-posłuchajcie z rodzicami jakie odgłosy wydaje otoczenie.

Zachęcamy również do zabaw logopedycznych z wykorzystaniem jedzenia.

Chrupki”- rysowanie po języku chrupkiem kropek, kresek, kółek itp., przyklejanie chrupka na podniębienie i odklejanie językiem.

Makaron spagetti”-wciąganie długiego makaronu ustami ułożonymi w dzióbek.

Prosimy i zachęcamy rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi, dzięki której wzmacniają narządy artykulacyjne swoich pociech.

 

 

 

 

Jak co wtorek zapraszamy Was do zabawy badawczej. Dziś możecie zobaczyć jak samemu stworzyć kolorowy deszcz. Jeśli rodzice znajdą chwilkę i mają w domu piankę do golenia i kolorowe barwniki (lub farbki) mogą wykonać eksperyment razem z Wami. Zapraszamy do zabawy!

Wiemy jak bardzo Średniaki lubią wykonywać karty pracy, dlatego poniżej udostępniamy propozycję do wykonania. Można wydrukować lub zaproponować dzieciom samodzielne rysowanie tylu oznak wiosny ile państwo zdecydują (w zakresie do 5 na dobry początek).

 

PONIEDZIAŁEK 23.03.2020

W tym tygodniu będziemy wnikliwie się przyglądać przyrodzie oraz wszystkim zmianom zachodzącym na wiosnę.

Prosimy o pomoc rodziców, żeby dzieci mogły się świetnie bawić.

Serdecznie Was zapraszamy do zobaczenia filmu- Pierwsze wiosenne kwiaty.

1. Spróbujcie podzielić nazwy tych kwiatów, które zobaczyliście na sylaby np. z klaskaniem albo wystukiwaniem oraz wysłuchać na jaką głoskę się zaczynają te nazwy.

Pobawcie się w „Przebiśniega”- kwiatek powoli wyrasta z ziemi, aż zamienia się w piękny kwiat-naśladujemy za pomocą naszego ciała.

2. Kolejna zabawa będzie rozwijać Waszą sprawność manualną oraz wyobraźnię. Wybieracie sobie jeden z dwóch rodzajów prac plastycznych-przykłady na obrazkach.

Bazie”-materiały: kolorowa kartka, farby, plastelina. Rysujecie gałązki a białe kotki przyklejacie z plasteliny.

Hiacynt”-materiały: kartka, farby, pędzel. Łodygę i liście malujemy pędzlem, kwiatek odbijamy palcami zamoczonymi w farbie.

Kochani jeśli chodzicie do ogrodu, albo na spacer i zauważycie oznaki wiosny w przyrodzie lub wiosenne kwiaty możecie uwiecznić to na zdjęciu! Poproście rodziców aby zrobili wam i oznakom wiosny zdjęcie i wysłali je na adres mailowy Pani Moniki: p1mprzybylska@wp.pl

Zdjęcia dodamy do galerii na naszej stronie internetowej w zakładce Średniaki – Galeria. Zerknijcie tam już teraz i zobaczcie jakie kwiaty znalazła Pani Monika!

Życzymy udanej zabawy i ciekawych wrażeń!

Wasze prace zobaczymy po powrocie!

 

 

 

 

Zapraszmy do dalszej zabawy z piosenką "Rain, rain go away"

Tematyka tygodnia: "Zbliża się pora roku wiosna "

Proponujemy proste przepisy na masy plastyczne.

PIĄTEK 20.03.2020

*W związku z tym, że w sobotę 21.03.2020 żegnamy porę roku zimę a witamy wiosnę

zapraszamy przedszkolaków do wysłuchania piosenki "Pachnąca wiosna" (link poniżej).

*Prosimy i zachęcamy, aby dzieci spróbowały nauczyć się piosenki (I zwrotka) z pomocą rodziców.

*Następnie należy namalować farbami i przedstawić "Panią wiosnę" taką, o której słyszymy w piosence.

Chcemy pięknie powitać nową porę roku. Życzymy miłej zabawy!Zapraszamy do wykonania ćwiczeń gimnastycznych, które zobrazują przysłowie "W marcu jak w garncu".

Przed każdym kolejnym ćwiczeniem proponujemy bieg, marsz, podskoki lub czworakowanie.

Słońce: w leżeniu tyłem, na hasło "słońce"przyjmujemy pozycję siadu prostego, po chwili wracamy do pozycji leżenia tyłem.

Deszcz: w siadzie skrzyżnym, na hasło"deszcz"wstajemy, podnosimy ręce do góry i powoli opuszczamy, naśladując padający deszcz do momentu uderzenia w podłogę, przy wyprostowanych nogach.

Wiatr: stoimy w rozkroku, wykonujemy wymachy wyprostowanych rąk na boki, oraz góra dół.

Śnieg: rzut do kosza/pudełka piłeczką.

Na zakończenie kładziemy się na dywanie, Na hasło "zimno" zwijamy się w kłębek, na hasło "ciepło" powoli rozciągamy się, starając się zająć jak nawięcej przestrzeni.

Życzymy miłej zabawy!

Źródło: na podstawie Bliżej Przedszkola 2.221/2020 ze zmianami wg Nauczycielek grupy Średniaki.

 

CZWARTEK 19.03.2020

Prosimy, żeby przeczytać dzieciom wierszyk o wiośnie.

Niech dzieci spróbują nauczyć się go na pamięć z Państwa pomocą oraz przedstawić go za pomocą ruchu.

WIERSZ „WIOSNA”
Magdalena Frączek.

Przyszła do nas wiosna,
Ciepła i radosna.
Ptaszek pięknie śpiewa,
Zielenią się drzewa.
Słonko w górze świeci,
Weselą się dzieci.
Każdy dobry nastrój ma,
Niechaj wiosna długo trwa !.

 

 

Zapraszamy również do zabawy z piosenką w języku angielskim

 

ŚRODA 18.03.2020

I Zapraszamy dzieci do obejrzenia filmu "Zwiastuny wiosny"

 link do filmu ponizej

II Prosimy o wydrukowanie karty pracy.

Niech dzieci popracują nad sprawnością manualną.

 

 

odt
160146
Miasto Rybnik Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach